Projekt Stowarzyszenia „Spacer z Talią i Melpomeną”

 PZU                             

Rok szkolny 2015/ 2016 w Zespole Szkół w Świętoniowej  był to czas popularyzacji sztuk pięknych – teatru. W celu propagowania tej formy kultury Stowarzyszenie Przyjaciół Szkołyrealizowało projekt „Spacer z Talią i Melpomeną” w ramach programu „PZU z kulturą”.

 

Najlepszym sposobem nauki jest doświadczenie, emocjonalne zaangażowanie uczniów, a można to osiągnąć poprzez wizytę w teatrze. Za obycie teatralne powinna czuć się odpowiedzialna również szkoła,  to ona też się ma troszczyć o  wychowanie  kulturalne, ale szkoła , szczególnie ta wiejska, oddalona od dużych aglomeracji natrafia na barierę finansową, aby mogła w pełni sprostać temu zadaniu. Stąd inicjatywa Zespołu Szkół    w Świętoniowej  i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły , aby napisać projekt w ramach programu „PZU z kulturą”. Nasz projekt pt. „ Spacer z Talią i Melpomeną”  miał na celu rozbudzić wyobraźnię dzieci  i młodzieży oraz zapewnić wszystkim uczniom szkoły ( od oddziału 0 do  trzeciej gimnazjum) udział w przedstawieniach teatralnych. Zorganizowane zostały  3 wyjazdy do teatru dla każdego ucznia szkoły- pierwszy wyjazd był we wrześniu, kolejne   - październik     i listopad . Młodsze dzieci były w teatrze „Maska” w Rzeszowie, zaś starsze były  w Teatrze Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Każdy wyjazd połączony był  z uczestnictwem w lekcjach teatralnych.   Dla młodej widowni było to  dobrym pretekstem do samodzielnej refleksji na temat teatru oglądanego „od kulis”. Całość projektu zamknie się w kwocie 14798 zł  , dotacja z Fundacji    PZU   to kwota 11048 , pozostałą część sfinansowało Stowarzyszenie   i Rada Rodziców.

Koordynatorem projektu był dyrektor szkoły pan Janusz Harpula , a jego zastępcą pani Anna Dyrda.

Jak wspomniano wcześniej pierwszy wyjazd miał miejsce we wrześniu.  Jak pisze jedna    z wychowawczyń na stronie internetowej stowarzyszenia: „Większość uczniów po raz pierwszy miała możliwość oglądania i przeżywania spektaklu teatralnego w Teatrze „Maska”  w Rzeszowie. Przedstawienie teatralne pt. „Dzień dobry, Świnko” bardzo podobało się widowni.

Bezpośrednio po przedstawieniu uczniowie wzięli udział  w lekcji teatralnej, którą poprowadziła jedna z aktorek teatru. Poznali różne rodzaje lalek teatralnych: kukłę, pacynkę, marionetkę, jawajkę i inne. Pod okiem artystki sami próbowali trudnej sztuki animacji,  co sprawiło im wiele radości.” 

 W październiku  młodsi uczniowie mogli obejrzeć spektakl „Historia śnieżki”, starsi zaś „Piotrusia Pana”. W listopadzie wybraliśmy się na spektakle: „ Smoki”, „ O dwóch takich , co ukradli księżyc”, „Opowieść wigilijną” .

Każdy wyjazd połączony był  z uczestnictwem w lekcjach teatralnych.   Dla młodej widowni ma być to  dobrym pretekstem do samodzielnej refleksji na temat teatru.

Po spektaklach odbyły się lekcje teatralne dotyczące historii teatru, rodzajów lalek w teatrze lalkowym oraz animacji teatralnych.

To ciekawe doświadczenie, jakim było oglądanie przedstawień w połączeniu z poznaniem teatru od kulis, rozbudza wyobraźnię dzieci, poszerza ich wiedzę i sprawia, że w przyszłości  nasi uczniowie staną się bardziej świadomymi odbiorcami tej formy sztuki.

Rodzaj edukacji teatralnej proponowanej przez szkołę spotkał się z dużym uznaniem. Uczniowie przekonali się, że teatr jest naprawdę magicznym miejscem, a lekcja teatralna

to nie tylko teoretyczne poznanie, ale i kreatywna zabawa.

 

W Teatrze Wandy Siemaszkowej.

 Listopadowy wyjazd do Teatru Maska

Październikowy wyjazd do Maski

Młodsi uczniowie w Masce

Wrzesień w teatrze

 

Prezentacja projektu w formie krótkiego filmu.

Filmik na You Tube

 

Artykuł na stronie gminy Przeworsk

Artykuł na stronie Przeworskiej Gazety Internetowej

Artykuł na stronie TV Przeworsk

 

Kopia artykułu z Gazety Jarosławskiej

 

Filmik na Facebooku   

                                                                                                                                            

 

Artykuły