Nasza ścieżka dydaktyczna

scd

Ścieżka Edukacyjna  Zespołu Szkół w Świętoniowej oficjalnie otwarta

W ramach projektu „ Nasz mały-Eko świat” dotowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i Gminy Przeworsk  w Dębrzynie- lesie na pograniczu Świętoniowej i Grzęski zbudowana została ścieżka edukacyjna.

Zespół Szkół w Świętoniowej razem z Nadleśnictwem Kańczuga wyznaczyli przebieg ścieżki, rozlokowano i zamontowano- dzięki pomocy nadleśnictwa- 15 tablic edukacyjnych na 800 metrowej pętli, co umożliwia niewielkim nakładem sił edukować się i  spacerować nawet przedszkolakom.

Utworzenie ścieżki edukacyjnej pozwoli w ciekawy i praktyczny sposób przybliżyć zagadnienia dotyczące: budowy i funkcji lasu, organizmów roślinnych i zwierzęcych żyjących w lesie, zależności pokarmowych, ochrony lasu przed zagrożeniami.

Powstanie ścieżki edukacyjnej umożliwi też przygotowanie wycieczek, zajęć terenowych oraz właściwą realizację podstawy programowej na każdym etapie kształcenia. Pokaże też jak człowiek i środowisko oddziałują na siebie wzajemnie, jakie działania wpływają negatywnie i powodują zachwianie naturalnej równowagi i jakie są tego konsekwencje. Takie terenowe zajęcia mają na celu ukształtowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży wobec środowiska, wpojenie im postaw proekologicznych, wpłyną również na rozwój zainteresowań oraz właściwe i aktywne spędzenie czasu wolnego na łonie przyrody a nie tylko przed komputerem.

Dnia 9 listopada 2015 roku symbolicznie otwarto Ścieżkę Edukacyjną Zespołu Szkół w Świętoniowej.   W obecności nauczycieli i uczniów z Grzęski i Świętoniowej zaproszeni gości- na czele z Panem wójtem Danielem Krawcem, księdzem proboszczem parafii Świętoniowa Marianem Ruszałą, dyrektorem Wawrzyńcem Wojtasem, prezesem Koła Pszczelarzy w Przeworsku Panem Stanisławem Żyłą    i miejscowymi pszczelarzami, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i Radnym Powiatu Panem Wiesławem Bukowskim, Panem Dariuszem Żurkiem z Nadleśnictwa Kańczuga , radnym  ze Świętoniowej Panem Leszkiem Laskiem i sołtysem Adamem Czechem oraz  dyrektor Zespołu Szkół w Świętoniowej Janusz Harpula- dokonali symbolicznego otwarcia.

Następnie wszyscy obecni uczestniczyli w pierwszej lekcji terenowej, którą prowadził Pan Dariusz Żurek z Nadleśnictwa Kańczuga. Po spacerze na wszystkich czekały drożdżówki i ciepła herbata z miodem- prezent od Nadleśnictw Kańczuga i Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły .

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły dzięki darowiźnie od nadleśnictwa mogło również zakupić komplet  17 kijów do nordic walking, a uczniowie ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję rozpocząć kurs , który prowadził instruktor Pana Piotr Żak nauczyciel Zespołu Szkół w Świętoniowej.

Mamy nadzieję, że wędrówka naszą ścieżką przyczyni się do aktywnego sprzędzenia czasu na łonie przyrody oraz wpłynie na poszanowanie lasów.

Opieką oraz konserwacja ścieżki zajmie się  też Zespół Szkół w Świętoniowej.