Waczymy z rakiem

now

Nasz szkoła uczestniczyła w programie Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", koordynowany przez Zakład Epidemiologii  i Podkarpacki Rejestr nowotworów; Podkarpackie Biuro Prewencji Pierwotnej. Program objęty został patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego.W ramach programu prowadzone były zajęcia w oparciu o otrzymane scenariusze:  Nie pal; Wystrzegaj się otyłości; Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne; Spożywaj więcej warzyw i owoców, jedz co najmniej 5 porcji dziennie; Nie pij alkoholu; Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne; itp. Uczniowie oglądali filmy i prezentacje, przygotowywali gazetki, uczestniczyli w konkursach profilaktycznych i licznych zawodach sportowych, otrzymali nagrody. Uczniowie przygotowywali projekty, plakaty na temat zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, na gazetce prezentowane były ich prace. SU zorganizował tydzień walki z otyłością – obowiązywał zakaz kupowania tzw. pustych kalorii, uczniowie przynosili zdrowe produkty. SU aktualizował gazetkę dotyczącą obchodów ważnych dni dotyczących EKWzR, m. in.:  Światowego Dzień Zdrowia, Światowego Dnia Walki z Czerniakiem, Światowego Dnia Walki z Rakiem, oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia i Światowego Dnia bez Tytoniu.

Obchody

04.02.2016

Światowy dzień walki z rakiem

07.04.2016

Światowy dzień zdrowia

27.04.2016

Dzień walki z czerniakiem

31.05.2016

Światowy dzień bez tytoniu

25-31.05.2016

Europejski tydzień walki z rakiem

04.10.2016

Światowy dzień onkologii

24.10.2016

Światowy dzień walki z otyłością

20.11.2016

Światowy dzień rzucania palenia

Dowolna data

Chodzę, biegam - więc jestem

Dowolna data

Pięć razy dziennie warzywa i owoce

Wszyscy uczniowie w szkole otrzymali komiksy dotyczące zaleceń EKWzR, dzięki temu mogli przekazać swoją wiedzę najbliższym. Uczniowie przygotowali Apele dotyczące promocji zdrowego stylu życia oraz szkodliwości palenia.

Uczestniczyli także w KONFERENCJI NAUKOWO-SZKOLENIOWEJ w Rzeszowie z okazji Światowego Dnia Walki z Czerniakiem dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa podkarpackiego. Wykład na temat: .„ ABC nowotworów skóry”.  miała pani Barbara Mach – specjalista dermatolog. Uczniowie z różnych szkół prezentowali swoje prace konkursowe na najlepszą prezentację.

Brali udział w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną, poruszającą tematykę zawartą w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem” – uczennice otrzymały nagrody za prezentację multimedialną, zdjęcia z udziałem uczniów naszej szkoły znalazły się na stronie KO  w Rzeszowie.

Celem konkursu było:

a) kształtowanie postaw i zachowań zgodnych z zasadami zdrowego stylu życia – ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.

b) zmobilizowanie uczniów do poszerzenia wiedzy o szkodliwości promieniowania UV oraz zasadach Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

c) wykreowanie modelu młodego człowieka, świadomego ważności zachowań prozdrowotnych.

Program i przedsięwzięcia w których uczestniczyła szkoła miał na celu zmianę postaw społeczeństwa wobec zdrowia zgodnie z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Ukształtowanie zdrowego, młodego pokolenia i wyposażenie go w najcenniejszy dar, jakim jest wiedza i świadomość jakie zagrożenie niosą ze sobą choroby nowotworowe i jak im skutecznie przeciwdziałać, zmieniając sukcesywnie nasze przyzwyczajenia. Uczniowie poznali zasady zdrowego stylu życia, uzyskali wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania właściwych wyborów dla poprawy własnego zdrowia. Działania te rozwijały zainteresowania uczniów, pozwalały im zaprezentować się,  uczyli się zdrowej rywalizacji. Zwiększyła się ich aktywność, wiara we własne możliwości. Mieli szansę odniesienia sukcesu, pokazania swoich talentów na forum. Wszystkie te działania z pewnością przyczyniły się do promowania szkoły.