Konkurs Ładnego Pisania

Już od 2006 roku w naszej szkole promowane jest ładne pisanie-kaligrafia i jest to również związane z udziałem w ogólnopolskim Konkursie Ładnego Pisania.

kreskaladne


Kaligrafia w Świętoniowej ma długą tradycję . Przed laty jej propagatorką była polonistka - Józefa Słowikowa, później pałeczkę przejęła Stanisława Wojciechowska . To dzięki jej staraniom uczennice naszego gimnazjum odniosły duże sukcesy w konkursie kaligraficznym. Głównym celem Konkursu Ładnego Pisania jest zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.

„Celem Konkursu jest również wyróżnienie osób o najładniejszym charakterze pisma. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie na gładkim, białym papierze bez linii pomocniczych, co zwiększa to stopień trudności wymagań stawianych uczestnikom." Zadaniem konkursowym każdej z edycji Kampanii Ładnego Pisania było opisanie za pomocą wiecznego pióra: najpiękniejszego dnia życia (2007/2008) swojego największego marzenia(2008/2009).


Prace powinny być pisane na białych, gładkich, bez żadnych zdobień kartkach A4. Prace oceniane będą pod kątem estetyki i oryginalności. Kryteria oceny prac:
-wykorzystanie możliwości stalówki pióra przy kształtowaniu liter
-zachowanie zasad liternictwa odręcznego pisma,
-estetyka, ład, właściwe rozmieszczenie tekstu na kartce papieru (marginesy i odstępy między wierszami),
-praca nie może zawierać ilustracji i ozdobników ani być zbytnio stylizowana,
ocena formy językowej:
-tekst musi być poprawny stylistycznie i gramatycznie,
-tekst stosowny językowo,
-tekst powinien być niebanalny, ale też nie pretensjonalny.

Rok 2007


W roku szkolnym 2007/2008 nasze uczennice okazały się bezkonkurencyjne i pierwsze miejsca ex aequo i czek na 3 tysiące zainkasowały Angelika Kisiel i Karolina Matuszek . Po odbiór nagrody udały się do Warszawy . Rok później w Zamku Królewskim w Warszawie Angelika i Karolina odebrały wyróżnienia ogólnopolskie (rok szkolny 2008/2009)

Wywiad z Angeliką i Karoliną

gala

Zobacz inne  zdjęcia

Rok 2009

W roku szkolnym 2009/2010 wyróżnienie ogólnopolskie otrzymała Paulina Drzystek , w finale   w Warszawie uczestniczyła również Jadwiga Bielówka.

pisanie

Rok 2010

W roku 2010/2011 uczennice naszej szkoły odniosły ogromny sukces w konkursie "Ładnego Pisania". Okazały się bezkonkurencyjne, zajęły cztery czołowe miejsca w kategorii gimnazjum

I miejsce i tytuł "Najładniej Piszącego Ucznia 2010 roku" zdobyła Jadwiga Bielówka

II miejsce zdobyła Paulina Drzystek

III miejsce zdobyła Maria Matuszek

wyróżnienie otrzymała Kinga Marek

Wywiad radiowy z naszymi dziewczynami.

Audycja w radiu VIA 30.12.2010 r.

Artykuł w "Gazecie Wyborczej"

Artykuł w "Gazecie Jarosławskiej"

 

9 grudnia 2010 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się finałowa gala VIII Konkursu Ładnego Pisania organizowanego przez Fundację Polska Przedsiębiorcza. Jury spośród niemal 6 tysięcy zgłoszeń wyłoniło 10 finalistów- 5 z gimnazjum i 5 z szkoły podstawowej, którzy rywalizowali ze sobą podczas gali o tytuł "Najładniej piszącego ucznia 2010 r.".W gali, która jednocześnie była finałem konkursu na 5 finalistów w kategorii gimnazjum 4 to były właśnie - Paulina, Kinga, Jadwiga i Maria.

W pracach kapituły konkursowej brali udział m.in. Andrzej Pągowski, Beata Pawlikowska, Katarzyna Kłosińska i Zbigniew Urbalewicz.

Uczestnicy mieli za zadanie napisać piórem - najładniej jak potrafią - wiersz Ignacego Krasickiego Kałamarz i pióro:

"Powadził się kałamarz na stoliku z piórem,
Kto świeżo napisanej księgi był autorem.
Nadszedł ten, co ją pisał, rozśmiał się z bajarzów.
Wieleż takich na świecie piór i kałamarzów!"

Zmagania uczniów obserwowali członkowie Kapituły, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej (m.in. minister Mirosław Sielatycki), nauczyciele i uczniowie z całej Polski, duża cześć klasy 3 naszego gimnazjum oraz sympatycy pisania odręcznego (m.in. Hirek Wrona) i Ambasador Kampanii - Katarzyna Cichopek.

Laureaci otrzymali stypendium w wysokości 5000 zł (przyznane na 10 miesięcy), wieczne pióro marki Parker oraz statuetkę „Najładniej piszącego ucznia 2010 r.". Pozostałe stypendia to 3000 zł , 2000 zł i 1000 zł dla wyróżnionych. To stypendium ufundowała Katarzyna Cichopek.

pisanieROK 2011

4 grudnia na Zamku Królewskim odbyła się Finałowa Gala 9. Konkursu Ładnego Pisania. Dziewięciu najładniej piszących uczniów z całej Polski, wybranych spośród ponad 3 tysięcy - walczyło w dwóch kategoriach na oczach zgromadzonych o tytuł „Najładniej Piszącego Ucznia 2011”.

"Rzecz aż nazbyt oczywista, że jest piękna polska mowa, jędrna, pachnąca, soczysta, melodyjna, kolorowa..."- ten wiersz musieli napisać – najładniej jak potrafią – finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Ładnego Pisania.

pisanie 2

W Gali wzięli udział członkowie Kapituły Konkursowej m.in. Andrzej Pągowski, Hirek Wrona, Wojciech Bazarnik, Zbigniew Urbalewicz, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej (m.in. Min. Mirosław Sielatycki), nauczyciele i uczniowie z całej Polski oraz sympatycy pisania odręcznego m.in. Hirek Wrona. Finałowy czterowers odczytała Ambasador Kampanii – Aleksandra Kwaśniewska. Galę poprowadziła aktorka Aleksandra Mikołajczyk.

 
Najładniej piszącą uczennicą w Polsce w kategorii Gimnazja została: Monika Jarząb z gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej, prowadzona przez polonistkę Lidię Srokę. W kategorii szkół podstawowych wygrał Konrad Profic z Goleszowa, pod opieką Aleksandry Stokłosy-Wapienik. Laureaci konkursu otrzymali stypendium w wysokości 5 tys., przyznane na 10 miesięcy, wieczne pióro marki Parker oraz statuetkę „Najładniej piszącego ucznia 2011r.”.

 pisanie

Trzy nasze uczennice z gimnazjum uczestniczyły w uroczystym finale , Ola Matuszek zajęła III miejsce w Polsce, wyróżnienie otrzymały Ola Krupa i Karolina Czyjt . Dziewczyny pracowały pod czujnym okiem Pani Stanisławy Wojciechowskiej. To już kolejny sukces naszej szkoły w kaligrafii , uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mogą uczęszczać na zajęcia pozalekcyjne z kaligrafii , stąd nasz udział w finale w Warszawie. Trzeba też zaznaczyć, iż Anna Bielówka, Katarzyna Misiąg,  Aldona Stopa znalazły się w pierwszej dziesiątce w kategorii gimnazjum, a oryginalnością zachwyciła  jury praca Weroniki Wojturskiej. Wszystkim finalistom i nagrodzony gratulujemy.

Strona organizatora

Zapraszamy do galerii.

Artykuły