Idea SKC

Szkolne Koło Caritas zrzesza młodzież klas starszych (kl. VI SP, kl. I-III G) pragnącą działać na rzecz innych. Wśród zadań realizowanych przez uczniów znajdują się przedsięwzięcia stałe, realizowane w każdym roku szkolnym oraz zadania wynikające z zauważanych potrzeb.

Każdego roku, kiedy zaczynamy myśleć o porządkowaniu grobów najbliższych, uczniowie organizują akcję porządkowania zaniedbanych i zapomnianych grobów na cmentarzu parafialnym. Porządkowanie grobów kończy się modlitwą za dusze zmarłych i zapaleniem zniczy. Dwa razy w roku, w okresie przedświątecznym uczniowie przygotowują ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, które sprzedają na kiermaszu świątecznym.

Młodzież wciąż zaskakuje pomysłowością i różnorodnością zadań; potrafi planować i zgodnie współdziałać, aby osiągnąć zamierzony cel. A celem naszych działań jest pozyskanie środków na pomoc potrzebującym, najczęściej są to uczniowie naszej szkoły i ich rodziny.

Niesiemy pomoc w różnej postaci – zakup: artykułów spożywczych, środków czystości, odzieży, obuwia oraz dofinansowanie wycieczek szkolnych. O wielu potrzebach dowiadujemy się dzięki współpracy z Akcją Katolicką działającą na terenie parafii i staramy się włączać w jej działania (np. pomoc finansowa z przeznaczeniem na remont łazienki).

Kierując się przykazaniem miłości organizujemy pomoc na rzecz dzieci (np. hospicjum dla dzieci w Rzeszowie, chłopiec po wypadku komunikacyjnym, akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę) oraz osób chorych, starszych i niepełnosprawnych (schronisko im. św. Brata Alberta w Jarosławiu). Oprócz pomocy rzeczowej staramy się wnieść odrobinę radości i ciepła w ich życie - występy młodzieży dla kobiet ze schroniska, kartki z życzeniami (okres bożonarodzeniowy.)

Każdego roku członkowie koła przygotowują gazetkę poświęconą osobie wyjątkowej i świętej (św. Jan Paweł II, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Faustyna Kowalska); życie świętych może być dla młodego człowieka wskazówką -  jak wykorzystać to, co zostało mu dane przez Boga. Nasze koło jest formacją otwartą i każdy uczeń może włączyć się do jego działań.

Opiekunowie koła:

Agnieszka Nykiel