Wolontariat w szkole

Wolontariat w szkole - zapisy Statutu

1. 1. W szkole jest prowadzona działalność z zakresu wolontariatu.

1. Działalność wolontariacką na terenie szkoły prowadzi Szkolne Koło Caritas.

2. Szkolne Koło Caritas ma za zadanie organizować i świadczyć pomoc najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

3. Cele działania:

1. zapoznawanie uczniów z ideą wolontariatu;

2. angażowanie uczniów w świadomą, dobrowolną i nieodpłatną pomoc innym;

3. promowanie wśród dzieci i młodzieży postaw: wrażliwości na potrzeby innych, empatii, życzliwości, otwartości i bezinteresowności w podejmowanych działaniach;

4. organizowanie aktywnego działania w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, kulturalnej na terenie szkoły i w środowisku rodzinnym oraz lokalnym;

5.  tworzenie przestrzeni dla służby wolontariackiej poprzez organizowanie konkretnych sposobów pomocy i tworzenie zespołów wolontariuszy do ich realizacji;

6. pośredniczenie we włączaniu dzieci i młodzieży do działań o charakterze wolontariackim, w działania pozaszkolne, promowanie i komunikowanie o akcjach prowadzonych w środowisku lokalnym, akcjach ogólnopolskich i podejmowanych przez inne organizacje;

7. wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;

8. promowanie idei wolontariatu;

9. angażowanie się, w miarę potrzeb, do pomocy w jednorazowych imprezach o charakterze charytatywnym.

1. Wolontariusze:

1. wolontariusz, to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu;

2. wolontariuszem może być każdy uczeń, który na ochotnika i bezinteresownie niesie pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna;

3. do pracy wolontariackiej włączają się uczniowie klas V – VIII;

4. uczeń wstępując do Szkolnego Koła Caritas składa pisemną deklarację, do której załączona jest pisemna zgoda rodziców (prawnych opiekunów);

5. deklaracja traktowana jest jako zgoda rodziców na udział dziecka w akcjach prowadzonych przez koło;

6. członkowie koła mogą podejmować pracę wolontariacką w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych;

7. członek koła kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych;

8. członek koła wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań;

9. członek koła stara się aktywnie włączyć w działalność SKC oraz wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie zgłaszać własne propozycje i inicjatywy;

10. członek koła swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, godnie reprezentować swoją szkołę oraz być przykładem dla innych.

1. 1.We wrześniu każdego roku szkolnego przeprowadza się wybory Zarządu SK Caritas.

1. Na walnym zebraniu członków koła, w głosowaniu tajnym, wybiera się spośród członków – zarząd koła, składający się z pojedynczych osób reprezentujących odpowiednie poziomy klasowe.

2. W skład zarządu wchodzą: przewodniczący, zastępca, skarbnik i sekretarz.

3. Do każdej akcji charytatywnej wyznacza się spośród członków wolontariusza – koordynatora.

4. Ocena efektywności prowadzonych akcji, wskazywanie obszarów dalszej działalności, zgłaszanie pomysłów odbywa się na bieżąco.

5. Opiekunem koła zostaje nauczyciel, który wyrazi chęć opieki nad kołem i uzyska akceptację dyrektora szkoły.

6. Opiekun koła współpracuje z asystentem kościelnym, którym zostaje ksiądz lub katecheta (aktualnie pracujący w szkole).

7. Opiekun koła może angażować do koordynowania lub sprawowania opieki w czasie zaplanowanych akcji pozostałych chętnych pracowników pedagogicznych lub deklarujących pomoc – rodziców.

1. 1. Formy działalności klubu:

1. działania na rzecz środowiska szkolnego;

2. działania na rzecz środowiska lokalnego;

3. udział w akcjach ogólnopolskich za zgodą dyrektora szkoły.

1. Na początku każdego roku szkolnego opiekun koła, w porozumieniu z asystentem kościelnym oraz Zarządem SK Caritas, sporządza plan pracy koła.

2. Plan pracy koła przedstawiany jest do akceptacji dyrektorowi szkoły na początku roku szkolnego.

3. Informacje dotyczące działalności koła podawane są do wiadomości publicznej w czasie rocznego sprawozdania dyrektora szkoły z działalności placówki, w czasie zebrań z rodzicami, gazetki ściennej oraz na stronie internetowej szkoły.

1. W przypadku, gdy wolontariusz podejmuje się działań poza szkołą, bez uzgodnienia z opiekunem, szkoła nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

2. 1. Nagradzanie wolontariuszy ma charakter motywujący, podkreślający uznanie dla jego działalności.

1.  Uczeń jest nagradzany za działalność wolontariacką, sama przynależność do koła nie uprawnia do nagradzania.

2. Wychowawca klasy uwzględnia zaangażowanie ucznia w działalność wolontariacką i społeczną na rzecz szkoły przy ocenianiu zachowania ucznia.

3. Formy nagradzania:

1. wyrażenie słownego uznania wobec zespołu klasowego;

2. wpis do zeszytu uwag oraz punkty dodatnie;

3. pisemne podziękowanie do rodziców;

4. pochwała dyrektora na szkolnym apelu;

5. przyznanie dyplomu na zakończenie szkoły;

6. wpisanie informacji o działalności społecznej w ramach wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły. Wpis na świadectwie uzyskuje uczeń, który przez trzy lata nauki brał udział w co najmniej trzech akcjach pozaszkolnych oraz systematycznie w każdym roku szkolnym uczestniczył w co najmniej czterech działaniach szkolnych.

1. 1. Każdy uczeń, który nie przystąpił do Szkolnego Koła Caritas może podejmować działania pomocowe.

2. Pozostałe zagadnienia określa regulamin Szkolnego Koła Caritas.