"Jedz smacznie i zdrowo"

smacznie

Organizatorem programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo" jest Federacja Polskich Banków Żywności oraz marka WINIARY. Program został objęty patronatem przez Minister Edukacji Narodowej oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Program edukacyjny skierowany jest do uczniów i nauczycieli gimnazjów w całym kraju. Misją „Jedz smacznie i zdrowo" jest przypomnienie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach akcji chcemy również uwrażliwić młodzież na tak ważne problemy społeczne jak marnowanie żywności i niedożywienie.

31maja 2011 w naszej szkole  gościł truck- mobilna kuchnia. To nagroda w ogólnopolskim konkursie " Jedz smacznie i zdrowo".

W konkursie brała udział część klasy I gimnazjum.

kuchnia

Lekcja dla zwycięskiej klasy- I gimnazjum  to 4 godziny lekcyjne. Pierwsza część to wykład dietetyka połączony z pokazem kucharza. Na drugiej godzinie uczniowie mieli okazję wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Trzecia część lekcji to czas na zabawę - młodzież pod okiem dietetyka i kucharza mogła się zważyć i zmierzyć oraz pograć w gry komputerowe. Oczywiście oparte na propagowaniu zdrowego odżywiania.

Póżniej uczniowie z pozostałych klas pod opieką nauczycieli mogli skorzystać z atrakcji w trucku, a na pytania rodziców czekali kucharz i

dietetyk.

Zobacz zdjęcia.

Informacja ze strony internetowej Starostwa Powiatowego w Przeworsku:

"Road Show Truck programu „Jedz smacznie i zdrowo" przyjeżdża do województwa podkarpackiego. We wtorek  31 maja odwiedzi Gimnazjum w Zespole Szkół w Świętoniowej. Jest to nagroda dla uczniów, przyznana w ramach programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo". Wywalczyli ją gimnazjaliści z klasy I przygotowując film promujący zdrowy styl odżywiania.

Road Show Truck to samochód z mobilną kuchnią, w którym odbywają się zajęcia dla uczniów prowadzone przez dietetyczkę i kucharza. Na uczniów czeka w nim wiele atrakcji. Podczas interaktywnej lekcji młodzież ma okazję poszerzyć swoją wiedzę o zdrowym i smacznym jedzeniu. Oprócz teorii jest także czas na praktykę. Pod okiem wykwalifikowanego kucharza gimnazjaliści wykorzystują zdobyte wiadomości przy kuchennym stole.

Dodatkową niespodzianką jest zabawa w grę wykorzystującą technologię Augmented Reality. Łączy ona obraz rzeczywisty z komputerowymi, wirtualnymi elementami. Ponadto uczniowie mają okazję zważyć się i zmierzyć oraz porozmawiać z dietetykiem i kucharzem. Specjaliści z chęcią odpowiadają na wszelkie żywieniowe pytania i podpowiadają, jak urozmaicić codzienne menu.

Koordynatorką programu „Jedz smacznie i zdrowo" w wyróżnionym gimnazjum jest nauczycielka Agata Chudy. To ona zgłosiła swych uczniów zarówno do programu jak i konkursu.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych, których wysiłki zostały nagrodzone wyróżnieniem w programie  edukacyjnym „Jedz smacznie i zdrowo" - powiedział dyrektor Gimnazjum w Świętoniowej, pan Janusz Harpula.  To bardzo ważne, żeby uwrażliwiać gimnazjalistów na kwestie zdrowego odżywiania. Tego rodzaju programy są potrzebne w polskich szkołach. Uczniowie powinni przyswajać wiedzę poprzez praktykę, a wyjście z ławek szkolnych jest doskonałą formą nauki. Uważam, że współczesne szkolnictwo powinno inwestować w takie metody. Jestem pewien, że zajęcia w mobilnej kuchni będą wielką atrakcją dla naszych uczniów.

W województwie podkarpackim w program zaangażowało się 27 szkół. Pierwszym etapem było przeprowadzenie lekcji żywieniowych przez nauczycieli - na podstawie specjalnie przygotowanych dla nich scenariuszy. W takich zajęciach wzięło udział ponad 1200 uczniów
z 61 klas.

Wyróżnienie w postaci wizyty Road Show Trucka w województwie podkarpackim otrzymały trzy szkoły. Odwiedziny mobilnej kuchni programu „Jedz smacznie i zdrowo" poza uczniami ze Świętoniowej wygrali utalentowani gimnazjaliści z Łęk Dukielskich (30.05) i Piwody (02.06.).

Do konkursu z całej Polski nadesłano blisko 120 filmów i ponad 700 plakatów. 20 zwycięskich klas wygrało dla swych szkół tablice multimedialne, natomiast 50 wyróżnionych otrzymało wizytę Road Show Trucka. W programie „Jedz smacznie i zdrowo" wzięło udział 458 gimnazjów. 622 nauczycieli wyedukowało w dziedzinie zdrowego odżywiania blisko 23 000 uczniów z 1014 klas. Prace uczniów można oglądać w Galerii plakatu i Galerii filmu umieszczonych na stronie internetowej www.jedzsmacznieizdrowo.pl.

Celem programu „Jedz smacznie i zdrowo" jest nauczenie młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania, zachęcanie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania oraz uwrażliwianie na kwestię niemarnowania żywności. Program zorganizowała marka WINIARY,
a partnerem społecznym programu jest Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych."

trak