Rzuć palenie!!

Od 1991 roku w trzeci czwartek listopada obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Jest to znakomita okazja motywująca do uwolnienia się palenia tytoniu. Tego dnia osoby palące starają się wytrzymać chociaż jeden dzień bez sięgnięcia po papierosa.

Z przeprowadzonych badań wynika, że część z nich przestaje w ogóle palić.

Różnorodne działania profilaktyczne pomagają w uświadomieniu wszystkim, ale szczególnie młodym ludziom o szkodliwości nałogu tytoniowego.

W ramach Szkoły Promującej Zdrowie również i w naszej szkole odbyła się akcja  promująca zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego.

W akcji brały udział klasy 4 – 6 Szkoły Podstawowej, klasy I – III Gimnazjum oraz wychowawcy poszczególnych klas. W listopadzie realizowane były zajęcia z profilaktyki antynikotynowej.  Celem tych zajęć było: promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postawy odpowiedzialności

za własne zdrowie i umiejętności radzenia sobie w sytuacji bycia biernym palaczem. Na godzinach wychowawczych, w ramach konkursu uczniowie wykonali plakaty  promujące zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego. Wykonali gazetkę nawiązującą do Światowego Dnia Rzucania Palenia.

W Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu, który przypadał na 15 listopada, włączyli się do akcji informacyjno-edukacyjnej, wychodząc

do społeczności lokalnej, umieszczając w witrynach sklepowych wykonane plakaty, co zostało połączone z pogadanką promującą ideę Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu przeprowadzoną przez grupy uczennic z kl. I – III Gimnazjum.

Cieszy, że uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, co pozwala mieć nadzieję, że są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z palenia papierosów i nie sięgną po nie w przyszłości, a tym samym postawią na zdrowie.