Czas na zdrowie

czas nz zdrowie

Nasz szkoła – Zespół Szkół w Świętoniowej dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Projekt prowadzony jest w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Konkurs prowadzony jest internetowo - zarejestrowani uczestnicy przesyłają raporty do oceny z realizacji wszystkich zadań.  

Celem projektu edukacji prozdrowotnej „Czas na zdrowie” jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej) ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek, zaburzających naturalne mechanizmy organizmu.

Aby nadać większą rangę wydarzeniu Fundacja BOŚ uzyskała patronaty resortów odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, edukację narodową, sport powszechny, żywność ekologiczną i ochronę środowiska. Zaangażowanie ministerstw podniesie rangę wydarzenia i wpłynie mobilizująco na uczestników, którzy będą mieli świadomość uczestnictwa w ważnym programie dotyczącym zdrowia publicznego, popieranym przez najwyższe instytucje państwowe.

Projekt składa się z dwóch etapów:
ROZGRZEWKA – etap przygotowawczy mamy już za sobą, polegał on na powołaniu 10 - osobowego zespołu (nasz zespół to Zdrówko, składa się z uczniów III G oraz opiekuna), na zdobyciu wiedzy, przygotowaniu prezentacji na Apel oraz wypromowaniu jej wśród społeczności szkolnej i lokalnej a także na zaplanowaniu scenariusza Festynu Zdrowia i jego promocji. Ważnym więc działaniem jest promocja wydarzenia w środowisku lokalnym, która będzie miała na celu pozyskanie jak największej liczby uczestników podczas organizowanego Festynu. Konieczne jest rozpropagowanie akcji wśród znajomych, rodziny i zaproszenie jak największej ilości dorosłych osób, bo trudno jest przestrzegać zasad zdrowego życia w pojedynkę - najlepiej działać w grupie, rodzinie, w szkole, wspierając się wzajemnie i wymieniając doświadczeniami.
FESTYN ZDROWIA - polega na organizacji ogólnoszkolnego Festynu Zdrowia z udziałem zaproszonych gości.
Festyn Zdrowia składać się będzie z trzech modułów:
- Pierwszy to zorganizowanie pokazu filmów edukacyjnych z serii „Śmietnik w mojej głowie”, przygotowanych przez Fundacje BOŚ oraz spotów promujących żywność ekologiczną i tradycyjną sfinansowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Filmy to jeden z najbardziej uniwersalnych i ciekawych środków przekazu. Mówią o stereotypach funkcjonujących w społeczeństwie i sposobach ich przełamania w lekki i zabawny sposób, co pozwala na zrozumienie problematyki przez widzów należących do różnych grup wiekowych.
- Drugim elementem Festynu jest praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy tj. przygotowanie i degustacja potraw wykonanych z produktów ekologicznych i regionalnych. Istotne jest promowanie idei żywności ekologicznej, będącej świadomą alternatywą dla produkcji metodami konwencjonalnymi. Uczniowie przygotują ulotki z przepisami do rozdania gościom, aby mogli powtórzyć je w swoich domach. Stworzyli także mapki pozwalającej zlokalizować najbliższe gospodarstwo ekologiczne.
- Trzecim elementem jest organizacja wspólnych zabaw ruchowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zachęcamy wszystkich do wspólnych gier zespołowych na świeżym powietrzu, niewymagających wyjątkowej sprawności.

FESTYN


cnz

31 maja 2015 r. odbył się FESTYN – CZAS NA ZDROWIE zorganizowany przez uczniów Zespołu Szkół w Świętoniowej, kl. III G – grupę Zdrówko, opiekuna, Stowarzyszenie, nauczycieli oraz rodziców. Przygotowaliśmy występy uczniów: skecze, tańce i piosenki.

Na festynie częstowaliśmy gości zdrową żywnością, m. in.: warzywami z własnych upraw ( ogórki, rzodkiewki, pomidory), swojskim chlebem. Nie zabrakło też domowych przetworów z owoców m. in. kompotów, dżemów, konfitur oraz soków. Z lokalnej pszczelarni dostaliśmy zdrowy miodzik, przygotowaliśmy pyszne, zdrowe kanapki, jajka faszerowane, koreczki warzywne i owocowe. Wszyscy byli zachwyceni wyglądem jak i smakiem naszych zdrowych dań i chętnie się częstowali.

Uczniowie z każdej klasy zaangażowani byli w przygotowanie zdrowych przekąsek. Wyznaczone osoby pracowały przy stoisku, przy zawodach sportowych, część roznosiła także zdrowe jedzenie z ulotkami
i przepisami do wykorzystania we własnym domu.

Dodatkowo mieszkaniec naszej wsi, który jest kucharzem w renomowanej restauracji w Rzeszowie przygotował dla nas tortille z warzywami, którą wszyscy byli zachwyceni i bardzo szybko brakło jej na stole. Swoją wizytą zaszczycił nas również Pan Wójt z rodziną. Przygotowaliśmy dla niego stół ze zdrowym poczęstunkiem. Bardzo się ucieszył, chwalił promowanie zdrowego trybu życia, zachęcał wszystkich do skosztowania potraw oraz do uprawiania sportów. Uczestniczył także w rozdaniu nagród i dyplomów w rozgrywkach piłki nożnej.

Odwiedziły nas też panie, które pokazywały ciekawe doświadczenia chemiczne związane ze zdrową żywnością - Chemiczne Rewolucje Magdaleny G. „ Na skróty” – Zdrowa Żywność kontra Doświadczenia Chemiczne. Wszyscy z uwagą oglądali występ. Pokazaliśmy także filmiki ,,Śmietnik w mojej głowie”. Przygotowaliśmy także konkurs plastyczny antyalkoholowy, pod hasłem ,,Nie piję – zdrowo i aktywnie żyję” oraz zawody sportowe pod hasłem ,,Zdrowo żyj – baw się z nami
i śmiej”
, uczniowie nasze szkoły otrzymali dyplomy i nagrody a ich prace można było podziwiać na Festynie. Przygotowane były liczne atrakcje: malowanie twarzy, występ Magika, pokaz wozów strażackich i pierwszej pomocy – Falck, stoisko pielęgniarek (pomiar cukru, ciśnienia), motolotnia, dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne, zabawa taneczna dzieci i ich rodzin. Wszyscy aktywnie spędzali czas, byli zadowoleni i bawili się doskonale. Mamy nadzieję że zachęciliśmy wiele osób do zdrowego
i aktywnego stylu życia.  

Artykuły