Nasza szkoła otrzymała Imię i Sztandar

 patron                                  Wielki Jubileusz w Świętoniowej

 

Rok szkolny 2013/2014 w Świętoniowej był dla społeczności szkolneji lokalnej Rokiem Jubileuszowym związanym ze 105-leciem edukacji i 100-leciem szkoły.

Czas ten obfitował w wiele uroczystości, począwszy od otwarcia boiska szkolnego i poświęcenia tablicy pamiątkowej w październiku 2013 roku, a jego zwieńczeniem było nadanie Szkole Podstawowej i Gimnazjum imienia ks. Franciszka Wosia dnia 25 czerwca bieżącego roku.

W styczniu minęła 100. rocznica Jego urodzin, w maju 5. – śmierci. Ci, którzy Go znali, nie mieli wątpliwości. Ponad 90% respondentów wskazało na postać ks. Prałata. To żołnierz ZWZ, kapelan AK, pułkownik Wojska Polskiego, katecheta, proboszcz, budowniczy kościoła, sympatyk sportu, dla wielu przyjaciel i przewodnik duchowy, który w Świętoniowej pozostawił połowę swego kapłańskiego życia.  


Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik Metropolita Przemyski w towarzystwie wielu Księży z dekanatu, Księży Rodaków i współpracowników ks. Wosia. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do wartości, jakim pozostawał wierny Patron szkoły, a które są kluczowe w procesie wychowywania i nauczania młodego pokolenia. W czasie Eucharystii został poświęcony sztandar szkoły, który dołączył do zgromadzonych na uroczystości sztandarów szkół gminnych, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej
i Akcji Katolickiej. W oprawie liturgicznej uczestniczyli rodzice, nauczyciele, młodzież szkolna i oazowa (absolwenci szkoły).

Następnie uczestnicy uroczystości w zwartym orszaku, przy akompaniamencie miejscowej orkiestry, przeszli na plac szkolny, gdzie miała miejsce jej dalsza część. Tę rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego przy fladze wciąganej na maszt w asyście żołnierzy, apel poległych i salwa honorowa.

Dyrektor Zespołu Szkół w Świętoniowej Janusz Harpula przedstawił historię szkoły i przybliżył postać jej Patrona. Po odczytaniu uchwały Rady Gminy dotyczącej nadania imienia i wręczeniu jej dyrektorowi nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru uczniom i ślubowanie. Ks. Dziekan poświęcił tablicę ku czci Patrona. W południe wszyscy zebrani połączyli się w modlitwie Anioł Pański o spokój duszy ks. Prałata.

Po zwyczajowym wbiciu gwoździ upamiętniających to wydarzenie przyszedł moment na wystąpienia gości. Między innymi głos zabrali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty –

p. Alina Pieniążek, starosta Powiatu Przeworskiego – p. Zbigniew Kiszka, gospodarz miejsca – wójt Gminy Przeworsk – p. Edward Pączka.

Następnie został odczytany list p. Aleksandra Szamańskiego  prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

 Wspomnienia i anegdoty przywoływane z pamięci przez członków rodziny ks. Franciszka Wosia – bratanka, profesora kardiochirurgii
p. Stanisława Wosia i jego syna – Krzysztofa wywołały łzy wzruszenia wśród zebranych.

Zainteresowani mogli złożyć wpisy w wystawionej okolicznościowej księdze pamiątkowej.

W czasie krótkiej przerwy część gości mogła poznać szkołę, a wielu mogło wrócić wspomnieniami do czasów dzieciństwa spędzonych w jej murach. 

Uroczystość zakończyła część artystyczna przygotowana przez nauczycieli, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół w Świętoniowej, nawiązująca do poszczególnych etapów z życia Patrona szkoły – od dzieciństwa, przez służbę żołnierską, działalność konspiracyjną, po posługę kapłańską.

 

         W przygotowanie uroczystości włączyły się wszystkie lokalne organizacje: Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Oaza. Szczególnym zaangażowaniem wykazali się członkowie Komitetu Organizacyjnego, Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły, Rady Rodziców oraz miejscowi Księża.

Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwali prowadzący – p. Danuta Figiela i p. Janusz Harpula.

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej i Gimnazjum Zespołu Szkół w Świętoniowej to ważne i głębokie przeżycie nie tylko dla społeczności szkolnej, ale i mieszkańców wsi, którzy, doceniając jej rangę, licznie w niej uczestniczyli.

 

                                                                                                    

                                                                                                 Stanisława Wojciechowska

                                                                                                  Karolina Dybka

Artykuły