W naszej szkole uczymy ratować z WOŚP

Ratujemy i uczymy ratować”

W roku szkolnym 2014/2015 po raz kolejny uczniowie klasy 3 przystąpili  do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”

W roku 2009 szkoła otrzymała fantomy i materiały szkoleniowe dla uczniów od „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Cykl zajęć obejmował: szkolenie teoretyczne i szkolenie praktyczne.
Celem programu jest praktyczna nauka elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowania w kilkuletnich dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się, kiedy ktoś obok potrzebuje pomocy. Dzięki Fundacji WOŚP, która wyposażyła szkołę w specjalne książki instruktażowe, fantomy, filmy,  zajęcia były przeprowadzone w ciekawy sposób.

W I części szkolenia Pani M. Wiśniowska przedstawiła uczestnikom ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania, aby komuś pomóc. Odpowiadając na pytania nauczyciela, dzieci wykazały duże zainteresowanie poruszaną tematyką.
Po wstępnej, teoretycznej części szkolenia uczniowie przystąpili do części praktycznej,  ćwiczyli wzywanie pomocy. Następnie zapoznali się ze wszystkim czynnościami potrzebnymi podczas udzielania pierwszej pomocy, według poznanego wcześniej schematu. Każdy uczeń mógł pod czujnym okiem nauczyciela, praktycznie przećwiczyć poszczególne czynności ratujące życie.

Schemat czynności obejmował:
• Bezpieczeństwo
• Sprawdzenie przytomności
• Wzywanie pomocy
• Sprawdzenie oddechu
• Pozycję boczną ustaloną
• Uciskanie klatki piersiowej
• Resuscytację krążeniowo-oddechową

Na zakończenie szkolenia uczniowie  przedstawili swoje umiejętności na pokazie dla mam, który odbył się w dn. 18. 06 2015.

Dzieci otrzymały  książki instruktażowe wraz z certyfikatem potwierdzającym udział w zajęciach na temat udzielania pierwszej pomocy.

M. Wiśniowska