"Nasz mały Eko-świat"

Projekt „ Nasz mały Eko-świat”

Zespół Szkół w Świętoniowej realizował  projekt  „ Nasz mały Eko-świat” , który był finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Gminę Przeworsk.

Projekt był podzielony na cztery główne zadania:

- Rozwój bazy edukacji ekologicznej - doposażenie pracowni biologicznej w niezbędny sprzęt do badań;

- Organizacja powiatowego konkurs ekologicznego;

- Organizację  akcji  upowszechniających wiedzę ekologiczną - edukacja mieszkańców Świętoniowej,    a w szczególności dzieci oraz młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół w Świętoniowej na temat ekologii;

- Budowę terenowej ścieżki edukacyjnej w pobliskim lesie – Dębrzynie,  która, mamy nadzieję, że  zwiększy wiedzy uczniów oraz mieszkańców w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju.

15 sierpnia 2015 roku  miała miejsce inauguracja projektu. Razem ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły  w Świętoniowej zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny o charakterze ekologicznym.  W związku  z pogorszeniem się stanu środowiska przyrodniczego chcielibyśmy podjąć szereg starań i wysiłków    na rzecz rozwijania edukacji ekologicznej. W ostatnich kilku latach pszczelarzom na całym świecie spędza sen z oczu zjawisko masowego ginięcia pszczół. Masowe zanikanie przydomowych uli, stosowanie środków chemicznego ochrony roślin, częsta zamiana kwiatów w przydomowych ogródkach na trawniki oraz niska świadomość znaczenia pszczół w ekosystemie spowodowało, że pszczoły odlatują z naszego terenu lub masowo wymierają, dlatego razem z Kołem Pszczelarzy w Przeworsku na czele z panem prezesem Stanisławem Żyłą pojęliśmy działania upowszechniające wiedzę na temat ochrony pszczół. Pszczoły są ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji, ta harmonia stopniowo jest niszczona przez degradację środowiska spowodowaną działalnością człowieka. W ostatnich latach zmiany te postępują, co zagraża istnieniu pszczół. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin i nie można będzie liczyć na wystarczająco wysokie plony wartościowych owoców i nasion. Ubytek w łańcuchu pokarmowym będzie miała ogromne konsekwencje dla całej ludzkości, stąd nasze działania. W trakcie pikniku akcja edukacyjna prowadzona była na kilka sposobów-  była prezentacja stoiska koła pszczelarzy   z pokazowym ulem, można było degustować różne miody, rozdawane były ulotki. Na stoisku szkolnym prezentowane były filmy edukacyjne, świece z węzy pszczelarskiej, można było oglądnąć pszczoły i inne owady przez mikroskopy cyfrowe. Zorganizowano szereg konkursów o tematyce ekologiczne  i sportowej – nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, Koło Pszczelarzy i Zespół Szkół   w Świętoniowej. Dodatkowymi atrakcjami imprezy był pokaz tańców towarzyskich i występ kapeli „Beka” z Przeworska oraz place zabaw dla dzieci.