Dąb Katyński

Dąb Pamięci
Obok naszej szkoły rośnie dąb poświęcony podpułkownikowi Henryk Marian Bogdan Dawidowskiemu zamordowanemu w Charkowie . Otrzymaliśmy stosowny certyfikat

Podpułkownik Henryk Dawidowski urodził się 19 sierpnia 1899 roku we Lwowie. Po ukończeniu w 1917 roku gimnazjum i zdaniu matury został wcielony w szeregi armii austriackiej. By podnieść swoje kwalifikacje kończy Szkołę Oficerów rezerwowych w Wiedniu oraz kurs strzelania w Hajmasker.

Bierze udział w pierwszej wojnie światowej, walczy na froncie włoskim jako oficer wywiadowczy i służby łączności. Za odwagę i waleczność otrzymuje Srebrny Medal I i II klasy.

1 listopada 1918 roku wstępuje jako ochotnik do Wojska Polskiego. Walczy na froncie ukraińskim jako oficer artylerii pociągu pancernego Nr 7. Potem służy w 16 pułku artylerii polowej, od 1920 roku w 18 pułku ułanów oraz od 1927 roku w Sztabie Głównym Wojska Polskiego jako kierownik referatu. W 1930 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W 1939 służy jako oficer operacyjny artylerii w Dowództwie Grupy Obrony Lwowa. Aresztowany przez Sowietów w 1939 roku trafił do obozu w Starobielsku. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku w Charkowie.

10 listopada 2007r., w przeddzień Święta Niepodległości rozkazem Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego był odczytany przy grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (nr 368) i został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika Wojska Polskiego (Wniosek nr2).

Nota biograficzna na stronie Kuratorium w Rzeszowie

Zdjęcia z uroczystości sadzenia Dębu Pamięci

Więcej informacji pod adresem    www.zsswietoniowa.republika.pl