Sukces Weroniki

SUKCES WERONIKI

 

WERONIKA

W grudniu 2008 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Przeworsku ogłosiła konkurs historyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i czytelników biblioteki pt. Osobowości mojej „Małej Ojczyzny". Konkurs organizowany był pod patronatem Starosty Powiatu Przeworskiego, Towarzystwa Miłośników Przeworska i Regionu oraz Dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu. Celem konkursu było utrwalenie pamięci o zmarłych ludziach oświaty, nauki i kultury działających na terenie powiatu przeworskiego w XIX i XX wieku oraz przybliżenie społeczeństwu Podkarpacia tych, którzy stanowią o prestiżu swoich miejscowości oraz spopularyzowanie ich dokonań. Zamiarem końcowym będzie wydanie „Słownika działaczy oświaty i kultury województwa podkarpackiego XIX i XX wieku". Uczennica naszej szkoły Weronka Wojturska wraz z nauczycielem historii Katarzyną Fuhrman postanowiła wziąć w nim udział. Zgodnie z wymaganiami regulaminu konkursu osobowością naszej „małej Ojczyzny"- Świętoniowa, okazał się wieloletni organista parafii- Władysław Pelc. Jury oceniało opracowanie biogramu wybranej osobowości, ocenę oraz uzasadnienie znaczenia i miejsca w życiu kulturalnym, oświatowym miejscowości, powiatu, regionu, zebranie i analizę dokumentacji źródłowej. Weronika podczas wakacji zbierała dostępne informacje, przeprowadzała wywiady z mieszkańcami wsi, gromadziła materiały, spotykała się z synem pana Pelca, obecnie mieszkającym w Rzeszowie. Praca uczennicy spełniała wszystkie wymogi kryterialne konkursu. Dzięki jej zaangażowaniu była bogata w materiały źródłowe pochodzące z archiwów prywatnych, rodzinnych, parafialnych, i dlatego zajęła I miejsce w kategorii szkół. Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów odbyło się 3 listopada 2009 roku o godz. 1700 w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Przeworsku. Ogłoszenie wyników uświetniło spotkanie autorskie z panią dr I. Kozimalą- „Harcerstwo na Kresach (1911-1945) - osobowości".


Władysław Pelc- animator życia kulturalnego w Świętoniowej

Władysław Pelc urodził się w 1909 roku, w 1916 roku rozpoczął naukę w 6-letniej Szkole Podstawowej w Świętoniowej, a w 1922 roku wstąpił do Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, którą ukończył w 1926 roku z bardzo dobrym wynikiem z propozycją pozostania w szkole jako nauczyciel. Wraca jednak do Świętoniowej i rozpoczyna pracę organisty w miejscowym kościele. Odrzuca również oferty pracy z Warszawy i z Krakowa. Praca organisty sprawia mu wiele przyjemności, a umiejętności pozwalają założyć mieszany chór czterogłosowy i amatorski teatr działający przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętoniowej. Razem z chórem i teatrem gra jasełka i misteria, organizuje dożynki, spotkania opłatkowe, wieczornice, akademie z okazji rocznic państwowych i świąt kościelnych, przedstawienia, festyny. Sam układa wiersze, scenariusze, przemówienia,komponuje pieśni. Wyjeżdża z chórem na występy do sąsiednich miejscowości i osiąga znaczne sukcesy. Organizuje życie kulturalne wsi.

Starsi mieszkańcy Świętoniowej do dzisiaj wspominają pana Pelca z uśmiechem na twarzy. Władysław zmarł na raka w 1986 roku w szpitalu w Rzeszowie. Organista był osobą znaną i cenioną w regionie, świadczy o tym chociażby to, że na pogrzeb przybyło wielu ludzi, w tym kilkunastu księży. Zmarły pozostawił po sobie znaczny dorobek zawodowy, którego niewielka część znajduje się w bibliografii pracy Weroniki Wojturskiej.

Katarzyna Fuhrman -nauczyciel ZS w Świętoniowej