Krajowy Certyfikat SzPZ - Prezentacja

Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

Przeprowadzenie autoewaluacji działań umożliwia szkole podjęcie starań o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie, który jest nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej.

Celem autoewaluacji jest sprawdzanie, w jakim stopniu szkoła osiąga cele (cztery standardy) określone w polskiej koncepcji Szkoły Promującej Zdrowie. Uzyskane w wyniku autoewaluacji dane powinny stanowić podstawę do refleksji i planowania dalszych działań dla rozwoju SzPZ, wyboru kolejnych problemów priorytetowych.

Szkoła podstawowa im. księdza Franciszka Wosia w Świętoniowej obecnie ma Wojewódzki Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie. Podjęła w tym roku działania o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie.

Przeprowadzono autoewaluację działań w zakresie czterech standardów SzPZ, dokonano oceny efektów działań w zakresie dobrego samopoczucia
w szkole oraz podejmowanych działań dla umacniania zdrowia, z wykorzystaniem metod i narzędzi dostępnych na stronie ORE.

W autoewaluacji wykorzystywane były:

• obserwacja bezpośrednia;
  • analiza dokumentów;
  • wywiady;
  • badania ankietowe uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników niepedagogicznych.

12 listopada 2017 r. odbyła się publiczna prezentacja wyników autoewaluacji, przedstawione zostały sukcesy oraz wskazano problemy wymagające rozwiązania. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna (uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni) oraz lokalna. Zaproszono gości spoza szkoły: przedstawiciele Gminy Przeworsk, Wójt gminy Daniel Krawiec, Koordynator Rejonowy SzPZ: pani Teresa Krasnowska, pani Anna Sawicka, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły,  przedstawiciel PSSE w Przeworsku pani: Justyna Kałamarz, przedstawiciel Nadleśnictwa Kańczuga, OSP Świętoniowa, Koło Pszczelarzy w Przeworsku, Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys, Akcja Katolicka, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół, rodziny uczniów, Proboszcz parafii w Świętoniowej, zaproszona była także koordynator wojewódzkiego PSSzPZ pani st. wizytator KO Mariola Kiełboń.

Zdrowy poczęstunek dla wszystkich przygotowali rodzice z uczniami.