Edukacja w Zielonej klasie

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej wspólnie ze Szkołą Podstawową  w Świętoniowej z dniem 30 czerwca  2021 roku przystąpli do realizacji projektu  pt.„ Edukacja w Zielonej klasie”.  Projekt był skierowany do uczniów i mieszkańców powiatu przeworskiego,  między innymi z miejscowości: Świętoniowa, Grzęska i Gniewczyna Łańcucka.

Celem projektu było zwiększenie świadomości ekologicznej  i społecznej dzieci i dorosłych, poprzez organizację na świeżym powietrzu lekcji, warsztatów i spotkań  z ciekawymi ludźmi oraz promocja działań w formie wolontariatu. Zbudowano altanę ogrodową, którą wyposażono w stoły i ławki oraz tablicę szkolną, a wokół posadzono różnorodne rośliny. Altanę zlokalizowano na ogólnodostępnym terenie obok budynku Szkoły Podstawowej,  altanę nazwano „ Zielona klasa”.

Po wybudowaniu altany przystąpiono do realizacji programu, w ramach którego przeprowadzono cykl różnorodnych zajęć i spotkań dotyczących ekologii, promujących integrację społeczną oraz spędzanie wolnego czasu  na świeżym powietrzu. Promowano również aktywność społeczną poprzez wolontariat . W ramach projektu  zrealizowano cykl  zajęć lekcyjnych  z ekologii. Uczniowie szkoły podstawowej z klas 4 do 8  zdobywali i pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą  zachowań proekologicznych, segregacji odpadów, recyklingu, oszczędzania wody i energii, dbania o przyrodę, co w znacznej mierze pogłębiło świadomość ekologiczną uczniów.

Dla lokalnej społeczności odbyły się warsztaty florystyczne z robienia kwiatów z bibuły. W warsztatach brały udział osoby w różnym wieku, dorośli i dzieci. Działania takie miały na celu przede wszystkim wzmacnianie międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci. W ramach wspólnych zajęć przeprowadzono warsztaty manualno-plastyczne i pokaz filmu ekologicznego dla dzieci i dorosłych.

W „Zielonej Klasie” odbyły się również spotkania uczniów z pszczelarzem i leśnikiem. Zajęcia z leśnikiem uświadomiły dzieciom ogromne znaczenia lasów pod względem gospodarczym, społecznym i przyrodniczym oraz jak poszczególne elementy przyrody oddziałują wzajemnie na siebie. W trakcie spotkania z pszczelarzami uczniowie mogli dowiedzieć się,  jak wygląda życie w ulu, jakimi zasadami kierują się pszczoły i za co są odpowiedzialne. To ważny element edukacji ekologicznej w szkole, gdyż  pszczoły są ważną i nieodłączną częścią ekosystemu.

Wszystkie działania, które zaplanowano w ramach projektu „Edukacja w Zielonej Klasie” zostały zrealizowane. Dodatkowo dzieci z grup przedszkolnych miały spotkanie z policjantem Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej. W czasie spotkania zostały rozdane dzieciom kolorowanki  związane z bezpieczeństwem  oraz  zawieszki  i opaski odblaskowe ufundowane przez Powiat Przeworski .

Warto podkreślić, że prace przy budowie altany łącznie z wykonaniem  nawierzchni pod  altanę oraz sadzenie różnorodnej roślinności wokół altany realizowali wolontariusze.

Projekt „Edukacja w Zielonej Klasie” był  realizowany ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły   w Świętoniowej oraz dzięki dofinansowaniu przez Powiat Przeworski, Nadleśnictwo Sieniawa   i Nadleśnictwo Kańczuga .

Zielona Klasa to prezent z okazji 10 – lecia utworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Świętoniowej dla dzieci i uczniów Szkoły Podstawowej w Świętoniowej.

Wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu serdecznie dziękujemy.